Fulldome.pl

Blog o planetariach i technologii fulldome

Berenika poznaje niebo

Berenika jedzie do Kopernika

Dzisiaj nie będę się rozgadywać, bo wciąż jestem zmęczona po wczorajszych przeżyciach w Mieście Meteorytów. Przez pół dnia musiałam rozweselać rodziców, którzy nie mogli otrząsnąć się po wczorajszym nieudanym zaćmieniu Księżyca. To znaczy zaćmienie było jak najbardziej udane, Księżyc wyglądał tak jak wszyscy oczekiwali, ale mama i tato go nie widzieli, ponieważ niebo było zaciągnięte chmurami.

-- Taki pech, Bereniko - mówił rano tato. -- Kolejne zaćmienie i znowu to samo. Dobrze, że jest Internet - mogliśmy obejrzeć zaćmienie na komputerze. Następne zaćmienie Księżyca dopiero za cztery lata. Wtedy będziesz już starsza, większa i będziemy oglądać je razem przez teleskop.

Już nie mogę się doczekać! Wczoraj przed pójściem spać tato wtaszczył teleskop do pokoju, a ja chodziłam wokół niego i starałam się zrozumieć, jak działa. Nie jestem pewna, czy mi się udało...

Jutro czeka mnie kolejna przygoda. Wyruszamy w podróż do Warszawy, gdzie w niedzielę zostanie otwarte najnowocześniejsze w Europie planetarium - Niebo Kopernika. Bardzo chciałabym zobaczyć to miejsce, ale mama wytłumaczyła mi, że planetarium to nie jest odpowiednie miejsce dla maluszków takich jak ja. Usiłowałam ją przekonać, że jestem już wystarczająco duża, ale gdy w ożywieniu zrzuciłam na podłogę talerz ze śniadaniem, mama trochę się rozzłościła.

-- Nie, Bereniko, nie pójdziesz z nami do planetarium. Mamie i tacie jest bardzo przykro, ale obiecuję ci, że zabierzemy cię za kilka lat, gdy już trochę podrośniesz.

Kilka lat?! No, ale przynajmniej jest nadzieja...

Mama i tato widzieli prawie wszystkie planetaria w Polsce, podobnie jak Marian i wujek Radek z Kalisza. Długo przedtem zanim pojawiłam się na świecie zapoczątkowali Podbój Polskich Planetariów, czyli postanowili odwiedzić wszystkie istniejące w Polsce planetaria - małe i duże, znane i nieznane, czynne i nieczynne, szkolne i dostępne dla każdego. I udało im się! Byli trochę smutni, gdy odwiedzili ostatnie planetarium - we Fromborku, o którym często opowiada mi tato - ale okazało się, że powstają nowe planetaria i Podbój można prowadzić dalej. Może i ja pojadę kiedyś z nimi...?

Niebo Kopernika, czyli najnowsze polskie planetarium, zostanie otwarte 19 czerwca. Rodzice zostali zaproszeni na to wydarzenie i na pewno opowiedzą mi o wszystkim, co widzieli.

Już nie mogę się doczekać!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *