Całkowite zaćmienie Księżyca

Całkowite zaćmienie Księżyca

ciekawostki księżyc obserwacje zaćmienie zjawisko

W ciągu ostatnich kilkunastu dni setki uczniów i kilkudziesięciu nauczycieli zobaczyło dzięki nam przyszłość. Nie – nie dysponujemy szklaną kulą. Mamy coś znacznie lepszego i nowoczesnego – przenośne planetarium, w którym możemy zademonstrować wygląd nieba na tysiące lat naprzód.

Tym razem wzięliśmy na warsztat nadchodzące wielkimi krokami zjawisko – całkowite zaćmienie Księżyca. Będzie ono widoczne w Polsce podczas najbliższej pełni, czyli 15 czerwca. Przebieg zjawiska będzie następujący:

  • początek zaćmienia częściowego: 20:23
  • wschód Księżyca: 20:59 (we Wrocławiu)
  • zachód Słońca: 21:09 (we Wrocławiu)
  • początek zaćmienia całkowitego: 21:22
  • maksimum zaćmienia: 22:13
  • koniec zaćmienia całkowitego: 23:03
  • koniec zaćmienia częściowego: 00:02
  • wschód Słońca: 04:37 (we Wrocławiu)
  • zachód Księżyca: 05:01 (we Wrocławiu)

Widać, że zaćmienie zacznie się, gdy w Polsce będzie jeszcze trwał dzień, a Księżyc pokaże się na niebie już w całości zaćmiony. Będzie to pierwsze od dłuższego czasu zaćmienie Księżyca widoczne w porze letniej, jest zatem szansa na pogodę sprzyjającą obserwacjom: bezchmurne niebo i komfortową temperaturę. Niestety, jest jedno ale: zaćmienie wystąpi tydzień przed rozpoczęciem astronomicznego lata, w okresie najdłuższych dni i najkrótszych nocy. Oznacza to, że niebo po zachodzie Słońca długo będzie jasne, co utrudni oglądanie subtelnych zmian zachodzących na tarczy Księżyca.

Ale nie martwmy się na zapas. Czerwcowe zaćmienie będzie bardzo długie – faza całkowita potrwa 1 godzinę i 41 minut, więc na pewno uda się obejrzeć choćby część zjawiska. Ponieważ jednak Księżyc będzie świecił nisko nad horyzontem, do obejrzenia zaćmienia powinniśmy wybrać możliwie płaski teren otwarty na południe i wschód, pozbawiony wysokich drzew i budynków.

Spytacie może, czego się spodziewać? Mniej więcej takiego widoku:

Namówcie rodzinę i znajomych na nocne obserwacje. Wyjedźcie za miasto na łąkę lub pole, zabierzcie lornetkę i cieszcie się niezwykłym widowiskiem. To doskonała okazja, by poczuć się cząstką Wszechświata.

Życzymy wspaniałych wrażeń!

PS. Więcej o nadchodzącym zaćmieniu Księżyca można przeczytać tutaj (po polsku) i tutaj (po angielsku). A jeśli chcecie wiedzieć, co o zaćmieniu wie Berenika, zajrzyjcie w to miejsce.