Gwiezdny pył w Jodłowie

Gwiezdny pył w Jodłowie

planetarium podróże

W ubiegły weekend – a ściślej od czwartku do niedzieli – w Jodłowie niedaleko Międzylesia odbyła się kolejna, dziewiąta już odsłona Starparty – jednego z największych zlotów polskich miłośników astronomii. Zorganizował ją znany portal internetowy Astropolis.pl. Na zaproszenie organizatorów zjawiliśmy się w Jodłowie z naszym mobilnym planetarium Bajkonur!

Układ był prosty: szkoła podstawowa w pobliskim Goworowie (piękny dojazd przez las!) udostępnia nam swoją salę gimnastyczną, w której rozstawiamy naszą kopułę. Uczniom pokazujemy niebo, a później z sali korzystają uczestnicy zlotu. Zadziałało doskonale!

Ponieważ szkoła w Goworowie jest bardzo kameralna – uczy się w niej około 50 dzieci – uczniów podzielono na dwie grupy. Najpierw pojawiły się połączone klasy IV-VI, a później I-III oraz zerówka. Pierwszą grupę zabraliśmy w podróż po nocnym niebie poprowadzoną całkowicie na żywo, a drugiej zaprezentowaliśmy nasz nowy seans – Dzieci Pana Astronoma.

Pomiędzy czasem zaplanowanym na pokazy dla uczniów oraz seansami dla uczestników zlotu mieliśmy godzinę przerwy. Wykorzystaliśmy ją do pokazania dzieciom, że Słońce jest żywą gwiazdą – kulą gorącego gazu z silnym polem magnetycznym. Przez specjalny teleskop przeznaczony do obserwacji Słońca każdy mógł obejrzeć powierzchnię naszej życiodajnej gwiazdy, na której doskonale widać było ciemne plamy (kilka z nich większych od Ziemi!) oraz widoczne na brzegu tarczy protuberancje – wyrzuty gorącego wodoru ponad powierzchnię Słońca. Wszyscy byli zachwyceni!

Resztę piątku oraz większość soboty załoga naszego planetarium spędziła na odpoczynku, spacerach, przyglądaniu się sprzętowi optycznemu przywiezionemu na zlot oraz wieczornym obserwacjom. Przepiękną słoneczną pogodę i bezchmurne niebo sponsorował układ Omega. Delektowaliśmy się górskimi krajobrazami, malowniczymi zachodami Słońca, wspaniałą zorzą wieczorną (można ją zobaczyć w naszym planetarium, ale na żywo wygląda stokroć lepiej) i... dawno niewidzianym babim latem.

Dziękujemy za zaproszenie do malowniczego Jodłowa oraz do szkoły w Goworowie!